V přátelském, společenském a také odborném duchu se v polovině listopadu 2024 uskutečnilo mimořádné setkání zástupců Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR s kolegy z Cechu strechárov Slovenska. Místem setkání, které inicioval partnerský člen CSS Karol Plaštiak ze společnosti SIGA Cover AG, bylo město Zvolen. V samém srdci Slovenska byl pro účastníky připraven program s prohlídkou tamního zámku či exkurzí do Národního lesnického centra Zvolen-Stráže.
Impulsem k organizaci dvoudenní akce byly předchozí pravidelné účasti Karola Plaštiaka na valných hromadách českého cechu. „Jako partnerský člen CSS jsem si dal závazek, že podobné setkání uspořádám a jsem rád, že se to podařilo,“ řekl organizátor při úvodním srazu dvacítky účastníků ve zvolenském hotelu Poľana. Jak poznamenala vedoucí kanceláře slovenského cechu Jaroslava Lintnerová, podobné česko-slovenské setkání se naposled uskutečnilo před zhruba 20 lety. Z pracovních důvodů se bohužel musel omluvit předseda Cechu strechárov Slovenska Eduard Jamrich, který se ve stejném termínu zúčastnil světového šampionátu mladých pokrývačů a kongresu mezinárodní střechařské federace IFD v Innsbrucku. Mohl tam mimo jiné načerpat inspiraci pro pořádání letošního kongresu IFD, který se bude historicky poprvé konat v Bratislavě.
Ale teď už zpět do Zvolena, kde setkání začalo komentovanou prohlídkou původně středověkého hradu, dnes zámku, který je sídlem Slovenské národní galerie s nejbohatší sbírkou obrazů, včetně starých evropských mistrů, i soch. V rámci prohlídky se dalo vystoupat až na střešní ochoz s výhledem na celé město a okolí. Zblízka bylo možné zhodnotit také stav střešních krytin, dřevěného šindele na věžičkách a zámecké kapli i falcované měděné krytiny nad všemi čtyřmi křídly objektu. Jak se shodli všichni přítomní mistři řemesel, chystaná generální rekonstrukce (nejen) střechy bude více než zapotřebí a stavu Národní kulturní památky jen prospěje. Z lokálních zajímavostí se během prvního dne podařilo prohlédnout ještě kopii pancéřového vlaku Hurban, který byl nasazen ve Slovenském národním povstání, a také největší valašku na světě – památník SNP na stejnojmenném náměstí, který je tvořen masivní valaškou s figurálními reliéfy osazenou na podkladu z polské a egyptské žuly.
Vrcholem programu prvního dne byla slavnostní večeře a diskuse u kulatých stolů v hotelu Poľana. „Řemeslo nás spojuje, a stejně tak naše dva národy byly vždycky propojené. Česko-slovenský element v nás stále žije a naše kamarádství pokračuje. Osobně jsem se vždycky cítil v Čechách jako doma a jsem rád, že se podobně cítí naši hosté v srdci Slovenska. Přeji si, aby naše přátelství fungovalo minimálně dalších 100 let,“ popřál Karol Plaštiak před slavnostní večeří, po které následovaly neformální diskuse o tématech z oborů střech a řemesel a také o dění v obou našich republikách.
Spojení technologií a řemesel
Hlavním bodem druhého dne setkání byla exkurze v areálu Národního lesnického centra Zvolen-Stráže, kde je pod záštitou Centra excelence Ligno Silva v provozu světově unikátní 3D CT skener na listnaté dřevo. Součástí exkurze byla odborná prezentace aktivit centra i prohlídka špičkové technologie, která se v současné době využívá například na skenování a ověřování kvality vnitřní struktury dubového dřeva a jeho vhodnosti pro zakázkovou výrobu klasických, a na trhu stále velmi žádaných, dřevěných sudů. Důstojnou a vkusnou kulturní tečkou za celým programem bylo pěvecké vystoupení členů folklorního souboru Jozefa Maka, zakončené česko-slovenskou hymnou.
„Na Slovensku jsme společně prožili krásný den a půl. Setkání bylo pro nás všechny opravdu přínosem, protože jsme viděli velmi zajímavé technické věci, ale i kus historie. Byl pro nás připravený perfektní program, za což musím poděkovat jak kolegům z Cechu strechárov, tak mému kamarádovi Karolovi a firmě SIGA. Jsem moc rád, že jsme se toho zúčastnili. Teď jsme na řadě my s podobnou akcí. Laťka je poměrně vysoko, takže se budeme snažit, abychom setkání nejen zopakovali, ale ještě vylepšili,“ zhodnotil Ivan Dvořák, cechmistr Cechu KPT ČR, kterého na akci doprovázeli kolegové z představenstva, přednostové regionů i další členové.
A jak průběh setkání vnímal hlavní organizátor? „Jsem spokojený, protože spokojení jsou naši kamarádi z Čech. Chtěli jsme, aby setkání bylo spojením příjemného s užitečným. Proto jsme první den strávili spíše v neformálním duchu a druhý den jsme propojili moderní digitální svět se světem řemesla, které je v našich zemích na vysoké úrovni. Je to pro nás výzva do budoucna, protože digitalizace může přinášet výhody i v oblasti renovací historických dřevěných staveb a konstrukcí, včetně střech. Pokud se to našim hostům líbilo, jsem spokojený a chci poděkovat za vstřícnost také zástupcům NLC Zvolen-Stráže, jejichž skener je jediný svého druhu na světě,“ dodal Karol Plaštiak.